Možnosti

  • Úspešný projekt Zberom až ku hviezdam

    Vieš si predstaviť, že zberom “nepotrebných” vecí (šatstvo, papier, baterky, drobné spotrebiče, ponožky, tonery, zubné kefky, mobily a žiarovky) budeš odmenený a dokonca sa dostaneš na pobyt s environmentálnou tematikou spojený s návštevou observatória v Kolonici? Toto všetko si už predstavovať nemusíte, pretože to bude realita. Naša škola bola úspešná v grantovej výzve SPP v nadačnom programe SPPravme to. Získali sme 1100,- € na realizáciu projektu “Zberom až ku hviezdam”. V rámci tohto projektu sa uskutočnia aj štyri tematické dni na tému 4 živly, a to konkrétne tematický deň Oheň, Voda, Vzduch a Zem. Žiaci si vyskúšajú pokusy s ohňom, otužovanie, či ekologický spôsob dopravy do školy, na konci ktorého zaparkujú svoje dopravné prostriedky do nového stojana. Žiacky parlament si za ich pomoc pri zbierkach užije dopoludnie v Košiari v Topoli. Traja najúspešnejší zberači v každej zbierke získajú peňažnú poukážku. A na záver sa osemnástka najlepších zberačov (rozhoduje konečný súčet v kg a ks) za všetky zbierky zúčastní pobytu na chate v Kolonici. Hor sa do zbierania!

    Poznámka: Zbery šatstva a ponožiek sú ukončené. V januári prebehne vyhodnotenie. Ostatné zbery trvajú do 30. 4. 2024.

  • Expert geniality show

    Dňa 28.11.2023 sa žiačka našej školy Adela Čopáková z 9. ročníka zapojila do vedomostného kvízu Expert geniality show 2023. Je to vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých typov stredných škôl. Súťaž je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Žiaci súťažia v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú zo šiestich ponúknutých. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, fyziku, biológiu, chémiu, astronómiu, logiku, šport a všeobecný prehľad. Naša žiačka zabojovala a budeme netrpezlivo očakávať výsledky. 

  • Postup pri získaní podporného opatrenia

    Stručne povedané - podporné opatrenia  (PO) sú  odporúčania  pedagóga, školského podporného tímu (učiteľ, triedny učiteľ, výchovný a kariérový poradca) alebo poradenského zariadenia,  ktoré sa majú uplatniť v inkluzívnom vzdelávaní.

    Podporné opatrenia budú môcť žiaci dostávať aj bez toho, aby musela prebehnúť komplexná diagnostika v Centre poradenstva prevencie.

    Žiak môže získať konkrétne podporné opatrenia zhrnuté do šiestich krokov:

    1. Pedagóg, resp. člen školského podporného tímu konzultuje so zákonným zástupcom o problémoch, nedostatkoch žiaka vo vzdelávacom procese a poskytne mu informácie ohľadom PO.

    Ak zákonný zástupca súhlasí s poskytnutím PO vypíše Ziadost_o_vyjadrenie_na_ucel_poskytnutia_podporneho_opatrenia.docx

    2. Pedagóg   v spolupráci s členom školského podporného tímu vypracujú Vyjadrenia na účel poskytnutia PO, v ktorom stanoví konkrétne PO a ich rozsah. Vypracované Vyjadrenie poskytnú žiadateľovi prostredníctvom riaditeľa školy.

    3. Žiadateľ na základe spracovaného Vyjadrenia požiada riaditeľa školy o Poskytnutie PO (Ziadost_o_poskytnutia_PO.docx

    4. Riaditeľ školy zohľadní všetky podmienky školy (personálne, finančné, materiálno-technické, priestorové) na Poskytnutie PO a písomne sa vyjadrí do 10 dní v odôvodnenom  prípade do 20 dní.  

    5. Ak sa riaditeľ školy písomne vyjadrí, že z personálnych, priestorových , materiálno-technických  alebo finančných dôvodov nemá možnosť zabezpečiť poskytnutie PO v navrhovanom rozsahu, žiadateľ môže požiadať príslušný  Regionálny úrad školskej správy (RÚŠS) o preskúmanie písomného vyjadrenia riaditeľa školy.

    6. RÚŠS vykoná preskúmanie do 30 dní a dá žiadateľovi odpoveď.

     

  • Podporné opatrenia

    Podporným opatrením podľa školského zákona je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa  žiak mohol plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti (§ 145a, ods. 1 školského zákona).

    Podľa školského zákona majú žiaci právo na “inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup rešpektujúci jeho rôzne výchovno-vzdelávacie potreby, schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom” (§ 144, ods. 1, písm. e))

    Podporné opatrenia možno rozčleniť na:

    1. Všeobecné podporné opatrenia - sú poskytované všetkým žiakom bez rozdielu a bez nutnosti vyjadrenia pedagogického, odborného zamestnanca alebo zariadenia poradenstva a prevencie.

    Patria sem podporné opatrenia:

    • prevencia na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencia výskytu rizikového správania;
    • krízová intervencia.

    2. Cielené podporné opatrenia- pri ktorých sú už   potrebné vyjadrenie pedagogických odborných zamestnancov školy alebo zariadenie poradenstva a prevencie.

    Patria sem podporné opatrenia:

    • poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy cieľov, metód, foriem a prístupov vo a vzdelávaní;
    • zabezpečenie činností na rozvoj pohybovej schopnosti, zmyslového vnímania, komunikačnej  schopnosti, kognitívnej schopnosti, sociálno-komunikačných zručností, emocionality a sebaobsluhy;
    • zabezpečenie poskytovania kurzu vyučovacieho jazyka školy alebo inej podpory pri osvojovaní si vyučovacieho jazyka školy;
    • zabezpečenie doučovania alebo cieleného učenia na dosiahnutie najvyššieho individuálneho kognitívneho potenciálu dieťaťa alebo žiaka;
    • činnosť na podporu sociálneho zaradenia;
    •  činnosť na podporu predchádzania ukončenia školskej dochádzky v nižšom ako poslednom ročníku základnej školy alebo strednej školy;
    • poskytovanie zdravotnej starostlivosti;
    • zabezpečenie úpravy priestorov školy určených na podporu vnímania a nadobúdanie zručností;
    • odstraňovanie fyzických bariér v priestoroch školy alebo školského zariadenia a organizačných bariér pri výchove a vzdelávaní;
    • zabezpečenie diétneho stravovania.

    3. Špecifické podporné opatrenia, pri ktorých sú  potrebné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.

    Patria sem podporné opatrenia:

    • poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy obsahu výchovy a vzdelávania a hodnotenia výsledkov dosiahnutých deťmi alebo žiakmi vo výchove a vzdelávaní;
    • činnosť na podporu dosahovania školskej spôsobilosti;
    •  skvalitnenie podmienok výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia;
    • zabezpečenie vzdelávania sa vo vyučovacom predmete alebo vo vzdelávacej oblasti vo vyššom  ročníku;
    • zabezpečenie osobitných foriem komunikácie dieťaťa so zdravotným postihnutím alebo žiaka so zdravotným postihnutím so školou alebo so školským zariadením
    •  špecializované kariérové poradenstvo;
    •  zabezpečenie pôsobenia pedagogického asistenta v triede;
    •  zabezpečenie sebaobslužných úkonov podľa osobitného predpisu 80c) v čase výchovno-vzdelávacieho procesu;
    •  poskytnutie špeciálnych edukačných publikácií a kompenzačných pomôcok.
  • Pasovačka nových členov knižnice

    V školskej knižnici sme aj tento rok privítali Snehulienku z rozprávky, ktorá prišla pasovať nových čitateľov. Naši prváčikovia si vypočuli ako už vedia čítať druháci, tretiaci a štvrtáci. Pri rôznych čitateľských aktivitách sa žiaci dozvedeli, aké knihy máme v knižnici. Predstavili sme  autorov obľúbených detských kníh a žiaci si vymaľovali obľúbené postavičky z rôznych rozprávkových príbehov. Vytvorili si aj papierové bábky a zahrali si s nimi obľúbené rozprávky. Noví čitatelia školskej knižnice si už môžu vypožičať rôzne knihy a čítať si ich aj doma spolu s rodičmi a súrodencami.

  • Piataci ako cestovatelia a objavitelia

    Na hodine geografie sme si spoločne so žiakmi 5. ročníka vytvorili projektovú hodinu zameranú na cestovateľov, moreplavcov a objaviteľov vesmíru. Žiaci pracovali samostatne a na záver hodiny odprezentovali svoje výsledky v podobe projektov. Hodina sa žiakom páčila a na záver sme sa spoločne aj odfotili. 

  • Európsky týždeň boja proti drogám

    Žiaci deviateho ročníka sa dozvedeli o prevencii závislosti od legálnych a nelegálnych drog počas Európskeho týždňa boja proti drogám. S koordinátorkou prevencie sa porozprávali o tom, ako predchádzať vzniku závislosti a presmerovať svoju pozornosť na zdravý životný štýl.

    V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám žiaci zhotovili nástenku na hlavnej chodbe.

  • Žiadosť o sponzorstvo

    Vážení rodičia, priatelia školy, úspešní podnikatelia,

    obraciame sa na Vás s prosbou o sponzorský dar pre naše deti a žiakov školy. Hľadáme cesty a spôsob ako žiakom a deťom spríjemniť blížiace sa vianočné obdobie. Nie každý máme rovnaké možnosti  a preto sa obraciame na Vás, ktorí máte srdcia otvorené pomáhať druhým.  
    Podoba finančného daru môže byť rôznorodá a záleží na Vás, ktorú možnosť zvolíte.

    Za finančnú alebo materiálnu pomoc vopred ďakujeme. 

    Kočanová Jana, riaditeľka školy, Hrustičová Katarína, predseda združenia rodičov školy
     

  • Vedomosti o doprave

    Vedomosti o doprave = bezpečnosť na cestách

    13. novembra 2023 sninská športová hala ožila duchom mladosti a otvorila svoje brány žiakom 9. ročníka základných škôl. Pedagógovia SPŠ v Snine v rámci projektu Vedomosti o doprave = bezpečnosť na cestách pripravili pre prítomných 11. ročník športovo-zábavného dopoludnia, ktorého nosnou témou bola problematika bezpečnosti na cestách.

    Pozvanie SPŠ v Snine spoločne si zasúťažiť sme prijali aj my a vyslali sme našich deviatakov. Žiaci Jakub Hanc a Nórbert Surmaj súťažili v súťažnom tíme a ostatní spolužiaci zasadli do hľadiska a podporovali. 

    Pre súťažiacich bola pripravená pestrá mozaika zaujímavých súťažných úloh, pri plnení ktorých rozhodoval buď počet správnych odpovedí, alebo rýchlosť splnenia úlohy. Každé družstvo malo 4 členov, po 2 zástupcov z dvoch rôznych základných škôl.

    Súťažiaci za podpory divákov riešili animované križovatky, určovali dopravné značky, hádali dopravné stavby, svoju zručnosť predviedli pri jazde na kolobežkách. Novinkou bola streľba na „svietiacu bránku“, ktorá vznikla ako výsledok spoločného projektu SPŠ Snina, CSŠ Snina a TU Košice. Ich postreh bol potrebný pri hádaní dopravných značiek z mobilného dopravného ihriska a to, ako dobre poznajú pravidlá cestnej premávky, preveril ozajstný test z pravidiel cestnej premávky. Emotívnym zážitkom bola ukážka z filmu Chráň si svoj život a životy okolo teba. Veľmi poučné boli súťažné úlohy aj s vysvetlením, ako poskytnúť prvú pomoc. Diváci i súťažiaci veľkým potleskom ohodnotili i ďalšie tvorivé súťažné disciplíny, ktoré zaujali kvalitnými počítačovými animáciami i nápaditou formou otázok. 

    Aj diváci sa mohli zapojiť do niektorých zo súťaží a v závere súťažného dopoludnia si mohli zasúťažiť pri riešení diváckych úloh, pri ktorých hľadali vo videonahrávkach porušenie dopravných predpisov v Snine. 

    Všetky súťažné disciplíny boli podľa pravidiel ohodnotené porotou a celkové výsledné hodnotenie pre našu školu bolo 3.miesto.

    Počas celého súťažného dopoludnia bola vynikajúca priateľská atmosféra nielen medzi súťažiacimi, ale aj medzi divákmi, ktorí svojím potleskom podporili všetkých súťažiacich, za čo im patrí veľká vďaka. 

  • Olympiáda zo slovenského jazyka - okresné kolo

    V stredu 15. 11. 2023 sa konalo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka vo Vranove nad Topľou. Našu školu na olympiáde reprezentovala žiačka deviateho ročníka Adela Čopáková. Adela úspešne prešla všetkými troma časťami olympiády a podarilo sa jej obsadiť krásne 3. miesto. Ďakujeme za peknú prezentáciu školy a prajeme veľa ďalších úspechov.

  • Šikanovanie a prevencia

    Venovať sa téme prevencie šikanovania nie je nikdy dosť. Na hodine anglického jazyka sme so žiakmi prostredníctvom tvorby plagátov rozoberali otázky týkajúce sa nebezpečenstva násilia, ubližovania či možnosti ochrany pred šikanovaním .

  • Pamiatka na padlých vojakov

    V mesiaci november si pripomíname pamiatku padlých vojakov. V našej obci sa nachádza vojenský cintorín, kde sú pochovaní vojaci z 1. a 2. svetovej vojny. Žiaci zo školského klubu detí pripravili náhrobné ozdoby, ktoré odniesli na cintorín a zapálením sviečky si uctili pamiatku zosnulých.

  • Dôležitá informácia!

    Na základe informácie Národného bezpečnostného úradu si dovoľujeme upozorniť na nebezpečnú skupinu na Whatsapp – komunikačnej platforme. Upozorňujeme na skupinu ,,Pridej co nejvíc lidí“ na sociálnej sieti Whatsapp, ktorá sa aktuálne šíri medzi žiakmi základných škôl v Čechách a na Slovensku a sprístupňuje deťom neslušný obsah, explixitné videá vrážd a samovrážd.

    Odporúčame rodičom:

    • Skontrolovať svojim deťom mobilné telefóny – preverte, v akých skupinách na sociálnych sieťach komunikujú.
    • Ak zistíte, že sa nachádzajú v skupine s podozrivým alebo s nelegálnym obsahom, odporúčame situáciu nahlásiť na polícií.
    • Preverte, či dieťa už v nejakých skupinách komunikovalo a aké informácie o sebe potenciálne prezradilo.
    • Ak zistíte akúkoľvek nebezpečnú skutočnosť – najlepšie je skupinu na sociálnych sieťach hneď opustiť a zablokovať. Nahlásiť danú skutočnosť polícií. 
    • Poučte detí o type informácií, ktoré nesmú na sociálnych sieťach zdieľať s inými ľuďmi, ktorých fyzicky nepoznajú – napr. meno, adresa, vek, fotografie a pod.
    • Na ochranu mobilných telefónov je možné použiť aj aplikácie rodičovskej kontroly, ktoré dokážu obmedziť prístup dieťaťa k istým typom aplikácií, napr. sociálnym sieťam.

    Bližšie informácie sú dostupné na webovej stránke:

    https://www.sk-cert.sk/sk/varovanie-pre-rodicov-pred-nebezpecnou-skupinou-na-platforme-whatsapp/index.html

  • Wocabee - krajské kolo

    Naši deviataci v týždni od 6.11. do 10.11.2023 bojovali v krajskom kole online súťaže Wocabee. Z celkového počtu škôl v Prešovskom kraji 39 obsadili 21. miesto. 

  • Včelárske podujatie

    Milí rodičia a žiaci,

    pani Prokopová - včelárka z obce Runina Vás pozýva 18.11.2023 (sobota) do obce Runina od 13:00-15:00 na spoločný výlet s občerstvením a rozprávaním o včelách.

    Stretnutie sa začne pri kostole v Runine a pôjde sa na krátky výlet, kde sa dozviete, ako včely žijú vo voľnej prírode, ukáže Vám včelí strom, v ktorom žili donedávna včely a spoločne si pozriete typy úľov, v ktorých deti budú včeláriť od jari budúceho roka. 

    Ak by bol záujem, kontaktujte prosím p. Prokopovú na mail alebo prostredníctvom telefónneho čísla 

    helena.prokova@gmail.com alebo 0902 323 462.

  • Výsledky iBOBOR

    V týždni od 6.11. do 10.11.2023 sa uskutočnila online súťaž iBobor. Žiaci mali možnosť vyskúsať si svoje schopnosti a vedomosti v rôznych logických úlohách. Umiestnenie je nasledovné:

    Kategória KADET:

    Ján Michalco - úspešný riešiteľ

    Jana Čurhová

    Adela Čopáková

     

    Kategória BENJAMÍN:

    Lukáš Kasič - úspešný riešiteľ

    Martin Michalco - úspešný riešiteľ

    Michal Zimovčák

    Emma Bobriková

    Ján Čurha

    Jozef Čurha

    Samuel Petrovka

     

    Kategória BOBRÍK:

    Juraj Zubko - úspešný riešiteľ

    Veronika Gubová - úspešný riešiteľ

    Nina Hrustičová - úspešný riešiteľ

    Matej Zimovčák

    Lea Kovaľová 

     

    Kategória DROBEC:

    Jakub Michalko - úspešný riešiteľ

    Adela Harkotová - úspešný riešiteľ

    Alexis Wienerová

    Olívia Wienerová

    Jakub Guba

    Juraj Janko

    Dušan Jake Tomčík

    Gratulujeme a tešíme sa z Vašich úspechov! 

  • Krúžok šikovných rúk

    Žiaci na krúžku šikovných rúk pracujú ako včeličky a tentokrát zveľadili priestory našej školy krásnymi pestrofarebnými výtvormi o jeseni.

  • Stredná polytechnická škola zavítala k nám

    Dňa 7.11.2023 nás navštívili naši žiaci, ktorí študujú na Strednej polytechnickej škole v Humennom. Prezentáciou svojich výrobkov ohúrili našich žiakov, ktorí sa plní nadšenia pustili do práce a pod vedením žiakov strednej školy si vyskúšali prácu s novými technickými prístrojmi. Ďakujeme za návštevu.

  • Jazykový šampionát WOCABEE

    Žiaci 9. a 8. triedy získali prvenstvo v precvičovaní slovnej zásoby v okresnom kole súťaže a postupujú do krajského kola.

    V  októbri sa žiaci našej školy zapojili do Jazykového WocaBee šampionátu na hodinách informatiky a anglického jazyka.  Jedná sa o učenie slovíčok cudzieho jazyka, v ktorom medzi sebou súperia študenti všetkých cudzích jazykov od základných škôl až po gymnáziá, a to nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike. Šampionát prebieha výhradne online, v inovatívnej aplikácii na učenie cudzích slovíčok s názvom WocaBee. Vďaka tomu, že naši deviataci a ôsmaci podali skvelý výkon, sa stali okresnými WocaBee šampiónmi a zaslúžene postupujú do krajského kola, ktoré začína 6.11. a končí 10.11.2023

    Aj ostatní naši žiaci na 2. stupni boli úspešní a ich umiestnenie je uvedené na diplomoch. 

    Držme našim žiakom palce, aby boli úspešní aj naďalej a prebojovali sa svojou usilovnosť až do celkového finále. 

  • Fotogaléria - Úcta k starším

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Alexandra Duchnoviča, Ulič 137
    067 67 Ulič
  • +421 577 694 123 / 0918139383

Fotogaléria